Mnohokrát jsme narazili na problémy ve výstupech práce factcheckerů – ověřovačů informací, jejichž hodnocení považují některá média a globální platformy jako dostatečně spolehlivá, aby na jejich základě snížila viditelnost příspěvku nebo dokonce označila jejího autora za dezinformátora. Tato potenciálně nebezpečná praxe se stává natolik rozšířenou, že považujeme za potřebné ukázat, že i ověřovač pravdy se může mýlit, resp. být ovlivněn svými (ne)sympatiemi k autorovi kontrolovaného výroku nebo svými hodnotovými a politickými postoji. (Další úvahy na toto téma najdete zde.)
Proto hlídáme hlídače a čas od času publikovat náš nález. Dnes pokračujeme šestým dílem o webu Faktické info a jejich zavádějícímu tvrzení o nevýhodnosti placení v hotovosti. Tento web je sesterským portálem známějšího webu Manipulátoři.cz, se kterým je velmi úzce personálně propojen osobou šéfredaktora Jana Cempera a dalších redaktorů.
Ve svém článku „vyvrací“ tvrzení zveřejněné v příspěvku na Facebooku (FB), podle kterého jsou pro obchodníky bezhotovostní platby kartou nákladnější než hotovostní. Přitom se však jeho redaktoři dopustili hned několika zkreslení a manipulací. Jednak jej dezinterpretují tím, že zaměňují „účtování poplatků za transakci“, jak se v příspěvku na FB uvádí, za „ztrátu hodnoty peněz na účtech“. Dále zpochybňují uváděnou výši poplatků 2 – 3 % odkazem na pět let starý článek, který však tuto výši spíše potvrzuje. Píše se v něm totiž, že banky si celkově strhávají až kolem 2 %, přičemž poskytovatelé ubytovacích služeb platí ještě víc. A redaktoři FI nemají tak docela pravdu ani v tom, když uvádějí že sazba poplatků se pohybuje mezi 1 – 2 %. Ta totiž není pevná a klesá s rostoucím objemem karetních transakcí. Aktuálně sice zaplatí obchodník při měsíčním objemu 500 000 Kč jimi uváděná 1 – 2 %. Ale ti, co dosahují nižších částek, musí počítat se sazbou vyšší, přičemž u plateb do 100 Kč si banky účtují ještě fixní poplatek kolem 1,50 Kč. Takže celkově si mohou z platby strhnout třeba i 5 %.
Redaktoři FI dále tvrdí, že původní příspěvek na FB je zavádějící i proto, že nezohledňuje úspory, které obchodníkovi při platbách kartou vznikají tím, že například šetří čas potřebný na zpracování hotovosti, balení kovových mincí nebo vkládání tržeb na účet. Aby však měl tento argument váhu, nestačí úspory pouze vyjmenovat, ale je třeba je také vyčíslit a porovnat s náklady na karetní transakce. Což redaktoři FI neudělali. Takže je vyčísleme za ně. Například obchodník, jehož měsíční objem transakcí je výše uvedených 500 000 Kč, což odpovídá asi 20 000 Kč denně, zaplatí na poplatcích bance 5 – 10 000 Kč měsíčně. To je ekvivalent nákladu na zhruba 0,1 – 0,2 pracovníka, tedy zhruba hodina až dvě jeho práce denně. Je manipulace s 20 000 Kč opravdu natolik náročná, aby mu to zabralo tolik času? Samozřejmě, že není. Spočítané to má za pár minut a cesta do banky sice něco zabere, ale tam nemusí chodit každý den. I při objemu transakcí 500 000 Kč tedy vítězí za stávajících podmínek hotovost, přičemž u menších obchodníků bude rozdíl nákladů v její prospěch ještě markantnější.
Je zřejmé, že redaktoři FI svoji „analýzu úspor“ hodně odflákli. A nejen ji, ale i celý fact-checking onoho příspěvku na FB. Píší o sobě, že „Svá tvrzení nestaví na domněnkách a předsudcích, ale na ověřitelných a ozdrojovaných faktech.“ Toto jejich sebehodnocení je ovšem řečeno jejich slovy značně zavádějící. Ve výše uvedeném případě totiž nejen, že nevycházeli z ověřitelných faktů, ale navíc ta, která do jejich připraveného příběhu nezapadala, ignorovali. Manipulátoři.cz pak sdílením těchto prapodivných závěrů opět potvrdili, že se Manipulátory nazývají opravdu po právu…
Odpovědět