20. listopadu jsme na 4. výročním setkání naší společnosti v pražském divadle Royal (fotografie zde) udělili první ceny SOSP za svobodu projevu. V kategorii jednotlivců porota ocenila profesora politologie a bývalého velvyslance Petra Druláka, lékaře Lukáše Pollerta, publicistku Cecílii Jílkovou a profesora imunologie Jiřího Berana. V kategorii projektů a organizací pak Institut Václava Klause, Echo24 a Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS). Zvláštní poděkování získal Oldřich Kužílek za spoluautorství zákona č.106 o svobodném přístupu k informacím.
Co se týče očekávané anticeny, o ní zaznělo při předávání cen z úst obou moderátorů a členů poroty toto. “Nad tou jsme si lámali hlavu nejvíce, protože konkurence byla obrovská. Od lidí se sešlo víc než 300 návrhů jmen, která by si tuto anticenu zasloužila…Když ale zůstaneme na půdorysu Sedmi statečných, tak víme, že proti nim stál padouch Calvera, a tak jsme si to sami pro sebe nazvali Calvera Prix. Ale bylo by chybou nechat všechnu slávu jen jemu. Protože bok po boku každému padouchovi, který má jméno třeba Calvera, stojí zástupy bezejmenných banditů, podržtašků, leštičů klik, splétačů las, nosičů ohnivé vody a udavačských listů… Toto ocenění si zaslouží každý mlčící i mluvící slouha, díky kterým se může každý Calvera plně realizovat. Cena je tedy kolektivní, široce inkluzivní.” Na záznamu uvidíte promítané výroky těch, jejichž jména často zaznívala.
Cílem udělování cen je rozšířit debatu o svobodě slova mezi nejširší veřejnost a vyzdvihnout příklady odvážných osobností a organizací, které se dlouhodobě staví na podporu svobody projevu a proti kultuře umlčování nepohodlných názorů. Veřejnost mohla nominovat od března do října své favority online na webu ZaSvoboduProjevu.cz. SOSP celkem obdržel 6 376 platných nominací od 1 760 nominujících. Nominovaných bylo 420 jednotlivců a 330 projektů či organizací, na anticeny pak 160 jednotlivců a 250 projektů či organizací.
Oceněné vybrala nezávislá porota
O udělení cen rozhodla koncem října porota složená z respektovaných osobností různého profesního zázemí, které se svobodou projevu dlouhodobě zabývají. Jsou mezi nimi např. členové mediálních rad Vadim Petrov, Pavel Matocha a Angelika Bazalová, veřejný ochránce práv Stanislav Křeček, signatář Charty 77 Zbyněk Petráček, moderátorka Martina Kociánová, komentátoři Miroslav Korecký a Karolina Stonjeková, šéfredaktor Deníku TO Marek Stoniš a herec Marek Vašut..
„Smyslem akce je ocenit ty, kteří mají svůj názor a nebojí se ho veřejně prezentovat, i když riskují, že budou dehonestováni. A že v případě veřejných osobností nebudou mít přístup do veřejnoprávních a mainstreamových médií, že mohou mít potíže v práci a v případě volného zaměstnání, že nedostanou zakázky a najednou nebudou mít tolik práce, jako dřív. Záměrem je povzbudit ty, kteří nepodléhají autocenzuře a konformismu a vyjádřit jim uznání, že jsou ochotni prezentovat své postoje bez ohledu na to, jestli to je výhodné, nebo není. Vše, co neporušuje zákon, má být ve svobodné společnosti možné vyjádřit bez ostrakizace a nálepkování. Současná doba je plná plíživého zastrašování a proto má tato cena smysl,“ vysvětluje Vadim Petrov, předseda poroty.
Svobodomyslní lidé potřebují cenzurním tlakům čelit společně
„Máme šanci neopakovat chyby zemí, kde uspěla woke ideologie. Jedním z předávajících byl i americký publicista Rod Dreher. Autor knih Nežít ve lži a Benediktova cestat má blízko k americkému víceprezidentovi, J.D. Vancovi. V nedávné době zpovídal disidenty z ČR a dalších zemí východní Evropy a zjišťoval, co jim pomáhalo přežít dobu nesvobody a nepodvolit se totalitní moci,“ dodává Vlastimil Veselý, autor projektu a ředitel SOSP.
Odpovědět