Z posledních desítek stížností na mazání příspěvků a blokace účtů, které jste nám pro posouzení zaslali, připadá asi třetina na služby Seznam.cz a jejich moderaci diskuzí pod články.
Ačkoliv neustále připomínáme, že v případě soukromých médií, které nejsou platformami, mají redakce právo stanovit si vlastní pravidla pro výběr obsahu, chování některých ukazuje na vážný etický problém. Seznam, Novinky, iDnes a další totiž nerespektují ani vlastní pravidla (nebo je nemají konkretizovaná) a odmítají vysvětlovat mazání obsahu, který jejich kodex neporušuje, což nám často dokládáte screenshoty. Navíc mazání nepohodlných názorů nepatří do médií, která se chlubí vysokým ratingem NFNŽ.
Touto problematikou se zabýváme dlouhodobě a opakovaně na ni upozorňujeme:
Pravidla, která umožní smazat cokoliv,
Jak vypadá moderace diskuzních fór v českých médiích,
Bloger, který neprošel ideologickými filtry.
Ukázky vašich stížností
“Moje otázka zní, jestli se mohu nějak bránit. Nepoužil jsem žádné sprosté slovo, na rozdíl od ‘oponenta’, který mě k příspěvku vyprovokoval. Myslím, že nás je na seznamu takto blokovaných tisíce profilů a za chvíli už budou v příspěvcích pouze ti ‘správní’. Lidé si tak mohou myslet, že nejsou normální, když mají jiný názor, ale netuší, že ostatní už diskutovat nemohou.” Petr Prudký, trvale zablokován v srpnu 2024 za komentář, který pojednával o tom, že se při každé válce musí vyjednávat
“dne 10. 5. 2024 došlo ze strany týmu služby Seznam Diskuze k trvaléblokaci mého profilu, a to za porušení jejich smluvních podmínek. Moje příspěvky, pokud se týkaly politiky, bývaly často kritické, nicméně vždy byly vedeny slušnou, věcnou formou a snahou o diskuzi nad daným tématem. Často se stávalo, že jsem byl urážen, osočován atd… a to ve formě, která rozhodně porušuje ony “smluvní podmínky”, ale tito lidé jsou na této platformě dál, kdežto moje příspěvky byly často mazány a můj profil byl dočasně blokován (někdy den, jindy týden či měsíc). Marně jsem se dotazoval, v čem konkrétně jsem jejich podmínky porušil, nebo jak konkrétně má vypadat kritický příspěvek, aniž by byl blokován, když na druhou stranu urážlivé, dehonestující příspěvky jiných jsou ponechány bez jakéhokoliv postihu. Domnívám se, že tým Seznamu selektivně cenzuruje pouze některé diskutující, resp. ty, kteří se nedrží jen jednoho politického pohledu.” Petr Mazal, trvale zablokován
Má uživatel právo vědět důvod blokace?
Ideologické směřování Seznamu je zřejmé. Zatímco kritické, ale slušně formulované komentáře s nepohodlnými názory mizí, ty agresivnější, ale ideologicky vyhiovující zůstávají. Pokud se chce uživatel poučit a zjistit důvod restrikce, Seznam ho po zablokování účtu k diskuzi už nepustí. Odpověď je vždy naprosto vágní a nekonkrétní: veškeré dění na diskuzích se řídí smluvními podmínkami této služby.
Proč nemůže mít uživatel právo vědět, za co byl jeho účet zablokován?
Seznamu, včetně vrcholového managementu, jsme opakovaně nabízeli prostor k rozhovoru. Chtěli jsme ukázat konkrétní příklady, předat vaše dotazy a doptat se za vás na praktický postup v moderování obsahu. A z jejich strany? Nezájem!
Odpovědět