V listopadu jsem při předávání našich cen za svobodu projevu zmínil, že jsem zvědav, zda bude třeba je udílet i příští rok. Bylo to v atmosféře právě proběhnuvších voleb v USA, kdy se zdálo, že přichází změna kurzu a události v Americe vezmou vítr z plachet a chuť omezovat svobody progresivistům v EU a u nás. Což by znamenalo, že bychom mohli SOSP hibernovat. Ceny by nebylo udílet komu, protože by nebylo za co.
Jak jsem se mýlil! Po chvilkovém zmatku se stal pravý opak. Snad v hrůze z toho, že by se něco jako v USA mohlo odehrát i zde, nabral „boj s dezinformacemi“, strašení a propaganda ještě větší obrátky než dosud a naše obavy se začínají naplňovat ještě rychleji.
Připomeňme si pár událostí. SOSP byla založena začátkem roku 2021 a hlavním impulsem k tomu byla neustále se stupňující cenzura uživatelů ze strany sociálních sítí. Vymazán byl úřadující americký prezident, za pouhé zmínky některých témat nebo kontroverzních jmen se rušily účty, zavedeným médiím se špatnými názory se demonetizovaly kanály. Obávali jsme se, že by to mohlo vést k ovlivňování voleb tím, že se jednu stranu podaří umlčet a druhou naopak pomocí algoritmů upřednostnit. Mysleli jsme si tehdy, že to je jen iniciativa woke korporátů. Dostávalo se nám odpovědi, že soukromá firma si může dělat, co chce, a ať si založíme vlastní sociální síť, když se nám to nelíbí.
V následujících letech se však ukázalo, že korporáty to nedělaly dobrovolně, tlačily je do toho vlády a tajné služby. Nejdříve to vyplulo na povrch, když Elon Musk koupil Twitter a provalil se skandál Twitter Files (pro jednoho z autorů jsme uspořádali v Praze přednášku). I na to jsme dostávali reakce, že je to jen přehnaně zveličované nic.
Loni v létě tento fakt zcela otevřeně přiznal šéf Facebooku, Mark Zuckerberg. A také se ukázalo, že masová cenzura skandálních zpráv o laptopu Huntera Bidena v deníku New York Post skutečně měla potenciál ovlivnit výsledek voleb. Podobně se naplňuje celá řada dalších obav a mnoho „dezinformací“ se stává skutečností.
Unijní nařízení Digital Service Act (DSA), před kterým jsme zákonodárce i veřejnost opakovaně varovali, sehrálo roli ve zrušených prezidentských volbách v Rumunsku. Evropská komise už vydala materiál „o boji proti hybridním hrozbám vyplývajícím ze zneužívání migrace jako zbraně a o posilování bezpečnosti na vnějších hranicích EU“ a bude „řešit on-line účelové zneužívání migrantů“, protože její cíl je „bojovat proti škodlivému obsahu“, který „polarizuje společnost“. Bude tak tlačit na provozovatele sociálních sítí s pomocí DSA. Tento nátlak můžeme už sledovat – Muskově síti X vyhrožuje zcela otevřeně sankcemi právě kvůli porušování „neškodného“ DSA. Tolik k tomu „založte si vlastní sociální síť“.
Nezbývá, než si ulevit známou hláškou „Wow, that escalated quickly.“ Bohužel se zdá, že ceny za svobodu projevu bude i v tomto roce za co udílet.
Odpovědět