Nejznámější příklady ze zahraničí
Zásahy do uživatelského obsahu se nejčastěji týkají příspěvků s tématy např. migrace, islámu, aspektů genderu nebo rasy, brexitu, role Evropské unie, Blízkého východu, legality držení zbraní, koronavirové pandemie apod. Známé jsou příklady, kdy je aplikován dvojí metr, tj. srovnatelné jevy jsou posuzovány odlišně – např. Židé vs. Palestinci. Na jedné straně se maže historická fotka Hitlera s muftím, na straně druhé jsou ponechány fotky a výroky představitelů teroristických organizací.
Mezi nejznámější perzekuované autory patří např. kanadský profesor psychologie Jordan Peterson, americký novinář Tucker Carlson, americká neziskovka Prager University publikující krátká vzdělávací videa, britská novinářka Kate Hopkins, americká publicistka a kandidátka do Kongresu Laura Loomer nebo americký herec Adam Baldwin. Varováním, že obsahuje nepravdivé informace, byl překryt např. příspěvek prof. Montagniera, držitele Nobelovy ceny za práci na původu HIV. Nejvíce mediální pozornosti vzbudil asi případ britského aktivisty Tommyho Robinsona, na kterém si globální platformy otestovaly, kam až mohou s diskriminací člověka zajít. Tisíce lidí po celém světě včetně ČR bylo svědky smazání svých příspěvků (vyzkoušeno i několika našimi novináři) jen proto, že obsahovaly jeho jméno.
Přístupy zahraničních vlád vůči globálním platformám
- Vietnam: Vláda prosadila přísnější cenzuru na Facebooku po 7 týdnech odstavení jeho serverů
- Brazílie: Nejvyšší soud nařídil zablokování účtů pro nejbližší spolupracovníky prezidenta pod sankcí 8 milionů Kč a dalších 430 tis. Kč za každý den nerespektování příkazu
- Německo: zákon Netzwerkdurchsetzungsgesetz zavádí sankce až 5 mil. eur, pokud nebude závadný obsah smazaný do 24h
- Francie: podobný zákon se sankcí 1,25 mil. eur
- Maďarsko: Ministerstvo spravedlnosti zřídilo Komisi pro digitální svobodu, která požadovala odpovědi na dotazy k politické neutralitě a transparentnosti adresované regionálnímu ředitelství Facebooku.
EU
Na sociální sítě vyvíjejí tlak i nadnárodní organizace. V EU je hybatelem česká komisařka Věra Jourová. Na podzim 2020 se chystá Digital Services Act s cílem vytvořit celoevropská závazná pravidla pro „regulaci nenávistného a nezákonného obsahu, politické reklamy a jejího zadávání na internetu”. Podle rozhodnutí Soudního dvora EU z podzimu 2019 musí Facebook odstranit nebo zamezit v přístupu k protiprávním příspěvkům nejen v dané zemi, ale i k těm “s rovnocenným obsahem (tj. natolik podobné, aby je dokázaly rozpoznat a vyfiltrovat automatické vyhledávací nástroje)” v dalších zemích EU.
USA
Na rozdíl od EU se americká vláda snaží o zastavení cenzury a návrat ke svobodě slova pro uživatele platforem. Bílý dům nechal zřídit web stránku pro sběr případů cenzury od občanů (od května 2019 nasbíral tisíce stížností) a před výborem Senátu se konala rozsáhlá slyšení vrcholových manažerů platforem, kteří čelí podezření z potlačování některých názorů. Trumpův dekret vedl nedávno k návrhu zákona ZASTAVTE CENZURU od skupiny republikánských kongresmanů (v čele s Paulem Gosarem), který má revokovat článek 230 zákona zvaného Communications Decency Act. Globální platformy by podle něj ztratily imunitu při zasahování do uživatelského obsahu, jenž není protiprávní. Všichni uživatelé mají mít možnost si vybrat, zda chtějí filtrovat obsah z přihlášených kanálů či nikoli. Podobný návrh zákona představil již v lednu floridský senátor Joe Gruters.
Několik úspěšných žalob proti globálním platformám mají za sebou v Německu. Hamburský advokát Joachim Steinhöfel vyhrál již několik soudních sporů, úspěšný byl také novinář Michael Sturzenberger. Magazín Tichy’s Einblick nedávno uspěl s žalobou na ověřovač Correctiv s tím, že jejich výroky o práci magazínu nejsou ověření faktu, ale názorové posuzování a jejich spojení s Facebookem jim poskytuje neférové zvýhodnění.
Odpovědět