České i zahraniční dění, které se týká svobody projevu, sdílíme a komentujeme na našich kanálech sociálních sítí prakticky každodenně. Jednou měsíčně budeme na webu publikovat výběr toho nejpodstatnějšího za předchozí měsíc. Dnes poprvé.
Naši zákonodárci a svoboda projevu
31. května navrhnul předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček zařadit na schůzi sněmovny bod “Aktuální stav svobody slova v ČR – vládní boj s dezinformacemi“. Návrh byl ZAMÍTNUT s tím, že zabývat se svobodou slova nechce ANI JEDEN poslanec vládních stran. Pro návrh hlasovali jen poslanci ANO a SPD.
Protiprávní blokace domén: CZ.NIC, O2 a T-Mobile
Právník Jindřich Rajchl píše, že CZ.NIC “si začal veřejně stěžovat, že „chybí zákonná opora“, a tudíž weby odblokuje. Jinými slovy CZ.NIC přiznal, že jednal zcela nelegálně… Nikdo dodnes neví, kdo a podle jakých kritérií sestavoval onen blacklist webů, které mají být zablokovány.” Také by nás zajímala hodnotící kritéria, podle nichž bylo určeno, kdo musí být umlčen.
“Na přímý nátlak vlády došlo k zablokování provozu skupiny webů sestavené na základě zcela nečitelných a nikým nevysvětlených kritérií bez jakéhokoliv právního podkladu. Protiprávní stav trvá vinou obřích korporací… K blokaci domén se aktivně přidali i mobilní operátoři O2 CZ a T-Mobile CZ.” Vysvětlí veřejnosti, na jakém zákonném podkladě?
Může CZ.NIC zablokovat e-shop, který prokazatelně podvádí zákazníky a okrádá je? Takový, který je už dlouho na seznamu podvodných e-shopů? Tady je oficiální odpověď. “CZ.NIC nedisponuje právními (legálními) nástroji, kterými by mohl držitele domény, případně jiný subjekt, který provozuje ,podvodný‘ e-shop, postihnout, jelikož neodpovídá za obsah stránek. Nejvhodnější je obrátit se na orgány činné v trestním řízení… Domény kvůli jejich obsahu nemůžeme jen tak zrušit nebo znefunkčnit. My můžeme jednat pouze na základě soudního rozhodnutí nebo na základě žádosti Policie ČR.“
O právních aspektech blokování domén a webů pojednává také rozhovor s právníkem Miroslavem Crhou na ČT. Čas 24:57, délka 6 minut. Blokace byla pravděpodobně protiprávní a poškození se mohou domáhat náhrady škody. Vláda zneužila NIC a operátory k cenzuře, za kterou se bála nést odpovědnost.
Pozoruhodné debaty a rozhovory
Záznam diskuse o svobodě slova, dezinformacích a cenzuře, kterou pořádala Nadace Železná opona 20. dubna 2022 ve Slovenském domě v Praze. Debatovali veřejný ochránce práv Stanislav Křeček, předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, ústavní právník prof. Aleš Gerloch, bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, europoslanec Ivan David, právník a bývalý poslanec Zdeněk Koudelka a publicista Václav Vlk st.
Kde jsou hranice svobody slova? Měl by se regulovat obsah v médiích a na sociálních sítích? Debata mluvčích Charty 2022, prof. Jiřího Berana, Tomáše Nielsena, Jindřicha Rajchla, signatářů Ondřeje Svobody, Petra Vacka, Vladany Vališové a Aleny Maršálkové.
Debata Tomáše Nielsena, zakladatele Pro Libertate a Charty 22, s Bohumilem Kartousem, mluvčím Českých elfů. Moderoval Tomáš Lukavec. Komentář netřeba. Udělejte si obrázek sami.
Obrana svobody projevu v USA
Republikánští generální prokurátoři států Missouri (na obrázku Eric Schmitt) a Louisiana zažalovali prezidenta Bidena a další vrcholné vládní představitele ze spolčení s giganty sociálních sítí jako Facebook, Twitter a YouTube s cílem cenzurovat a potlačovat projevy pod záminkou boje proti dezinformacím.
“Tvrdíme, že vládní úředníci Bidenovy administrativy, včetně prezidenta Bidena, tiskové mluvčí Jen Psaki, doktora Anthonyho Fauciho, vice-admirála Viveka Murthyho a dalších, se spolčili se společnostmi provozujícími sociální média, jako jsou Meta, Twitter a Youtube, aby odstranili pravdivé informace týkající se teorie o úniku z laboratoře, účinnosti masek, integrity voleb a dalších…”
Američtí republikáni žádají Federální volební komisi, aby zahájila vyšetřování firmy Google. Republikáni obviňují internetového giganta z politické zaujatosti vůči jejich kandidátům formou omezení v algoritmech vyhledávání či spamových filtrech. “Studie zejména zjistila, že e-mailová služba společnosti Google ponechávala většinu e-mailů levicových kandidátů ve složce doručené pošty (< 10,12 % označených jako spam), zatímco většinu e-mailů pravicových kandidátů posílala do složky spam (až 77,2 % označených jako spam).”
Hrozby unijní legislativy
S vedením České pirátské strany se v otázce svobody projevu většinou neshodneme, ale tady podporujeme postoj europoslance Marcela Kolaji. “Abychom chytili malé procento lidí, kteří páchají nelegální činnost, chceme plošně sledovat úplně celou populaci.“ Návrh nařízení pro prevenci proti zneužívání dětí a boji proti němu představila Evropská komise v polovině května. Počítá v něm se zřízením speciálních úřadů, které by v některých případech mohly přikazovat automatické skenování soukromých zpráv uživatelů, což může v praxi znamenat zásadní oslabení či zrušení koncového (end-to-end) šifrování… Návrh musí schválit Evropský parlament a Rada EU… Bylo by dobré, aby se občané, kteří jsou návrhem znepokojeni, obraceli na své poslance v Evropském parlamentu, na vládu, která reprezentuje Českou republiku v Radě EU, a dali jim vědět svůj názor.”
Zneužívání boje s dezinformacemi
Často vysvětlujeme, že termín “dezinformace” se v mnoha případech nadužívá a zneužívá. Většinou jde o omyly, chyby, nezáměrné nepravdy a nebo i záměrné lži, avšak bez systematického a organizovaného úsilí státního aktéra, bez významného společenského dopadu. Jen ve výjimečných případech skutečně jde o “dezinformace”, které splňují všechny výše uvedené charakteristiky, a takovými by se měly samozřejmě zabývat bezpečnostní složky. Jedním z příkladů takové dezinformace bylo záměrně lživé obvinění prezidenta Trumpa. “Agentům FBI, kteří měli za úkol analyzovat tvrzení o spolupráci Donalda Trumpa s Ruskem, trvalo méně než den, než zjistili, že data tato tvrzení nepotvrzují, vypověděl 17. května u federálního soudu jeden z agentů. Přesto hysterie o údajné ruské vazbě Donalda Trumpa trvala několik let…”
Tato dvouminutová pasáž z rozhovoru s Janem Gregorem z Aliance pro rodinu se netýká svobody slova, ale ilustruje příklad nehorázného útoku vůči těm, kteří zastávají konzervativní postoje a názory. Tady pirátská poslankyně Richterová obviňuje Alianci pro rodinu z toho, že jsou “hlasem Putina v Evropě” a možná bude za to čelit soudní žalobě. Už to sledujeme delší dobu a nezačalo to válkou na Ukrajině. Ta jen poskytuje extra záminku a vhodnou společenskou atmosféru. Někdy to vypadá, že každá druhá názorová neshoda končí nadávkami do Putinových agentů, které platí Kreml. Jste proti manželství homosexuálů? Kremrole! Jste proti nezákonné blokaci domén? Kremloboti! Jste proti Green Dealu? Ruští švábi! Jste proti masové nekontrolované migraci? Užiteční idioti pomáhající Putinovi! S takovými lháři nemá cenu vést slušnou diskusi. Naše tolerance vůči nim už také naráží na svoji mez a překročí-li ji někdo tak nehorázně jako poslankyně Richterová, budeme se také bránit soudní cestou.
iDnes stáhl blogový příspěvek Daniely Kovářové z titulní strany s tímto zdůvodněním administrátorky Terezy Janků: “Bloger nesmí zveřejňovat informace nepravdivé, polopravdivé, neúplné nebo takové, jejichž pravdivost si nemohl dostatečně ověřit, zvláště pokud by mohly poškodit jiné osoby nebo skupiny osob, vyvolávat nebo eskalovat nenávistné nálady vůči jednotlivcům nebo skupinám osob.” Článek si můžete přečíst a posoudit na Neviditelném psovi a pokud jste stejně jako my rozčarováni z diskriminačního chování blog administrátorů na iDNES.cz, můžete jim o tom napsat.
Odpovědět