Na našich kanálech sociálních sítí každodenně sdílíme a komentujeme české i zahraniční dění, které se týká svobody projevu. Průběžně publikujeme výběr toho nejpodstatnějšího za každý uplynulý měsíc. Dnes pokračujeme s výběrem za únor.
Co jsme dělali my v SOSP
Gabriela Sedláčková a Dan Vávra se zúčastnili zasedání Volebního výboru v Poslanecké sněmovně, které se věnovalo mj. připravované legislativě o dezinformacích. Dan Vávra přečetl seznam jednoznačně prokázaných dezinformací vyřčených našimi politickými představiteli, ministerstvy a předními mainstreamovými médii. Výsledek vystoupení a reakce politiků k přečtení zde.
„Pokud by někdo měl potřebu označovat druhé za užitečné idioty napomáhající autokratickým režimům typu Číny, Turecka nebo Ruska, tak jsou to právě ti, kteří chtějí omezovat svobodu slova pod záminkou šíření dezinformací,“ řekl spoluzakladatel SOSP Vlastimil Veselý v rozhovoru pro XTV Xaveru Veselému.
Factcheckovali jsme factchecking Českého rozhlasu a jeho debaty prezidentských kandidátů. Ten proběhl spíše ve stylu „přání otcem myšlenky“ než objektivního stavu. Přesvědčte se sami zde.
Dan Vávra ve svém článku Jeden svět na školách má děti učit poznávat dezinformace. Skutečně? píše o stejnojmenném projektu Člověka v tísni. Ten si mimo jiné klade za cíl vzdělávat studenty o dezinformacích, přičemž sám šíří v programu proti dezinformacím dezinformace. Přečtěte si.
Co je dezinformace, a co pravda? Kde jsou hranice svobody projevu? Kdo má zájem na jejich posouvání směrem k umlčování lidí a zvýhodňování mocných? A co s tím dělat? O tom všem mluvil ředitel Společnosti pro obranu svobody projevu Vlastimil Veselý v rozhovoru pro hlavnespravy.sk.
Dění v ČR
V únoru se v rámci Akčního plánu, který koordinoval M. Klíma, plánovalo bojovat proti dezinformacím a 100 miliony podporovat kvalitní novinařinu, aniž by byla daná definice slova dezinformace a stanovila se kritéria kvalitní novinařiny. Nebylo tak jasně zajištěno riziko, že peníze budou proudit redakcím, které budou k vládě vstřícnější. Důrazně jsme před podobnými pokusy varovali. Články na dané téma, o nichž jsme referovali v únoru, jsou například zde, zde, zde a zde a také tady.
Dne 15. února vládní zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma skončil a s ním i jeho funkce. Boj proti dezinformacím tím však neskončil, referuje Reflex.
„Zrušení pozice zmocněnce je promarněnou příležitostí,“ myslí si Bohumil Kartous, který chabé výsledky práce Michala Klímy vyčítá vládě, která mu neposkytla podmínky pro naplnění jeho úkolů. Podle nás má pan Kartous na své názory právo. Problém vidíme v médiích, která dávají zastáncům cenzury prostor nesrovnatelný s tím, který dostávají obhájci svobody slova. Tím napomáhají šíření dezinfománie, zbytečné hysterii a strachu z údajných dezinformací, na jejichž definici ani neexistuje společenská shoda.
Britská organizace Global Disinformation Index vytváří seznamy konzervativních a libertariánských médií, která lživě označuje jako dezinformační, aby v nich reklamní agentury přestaly inzerovat s cílem je odstřihnout od finančních zdrojů. Na jejich seznamu se ocitlo minimálně 2 000 subjektů, včetně New York Post. Organizace klasifikuje pravdivé mediální zpravodajství jako “dezinformaci”, které by se inzerenti měli vyhnout, pokud je pro progresivisty urážlivé. Hrdým partnerem této organizace je český projekt NELEŽ, který se snaží o totéž. V jeho statutárním orgánu jsou Bohumil Kartous, František Vrabel a Roman Čihalík.
Obvodní soud pro Prahu 6 zamítl žalobu češtinářky, která dostala výpověď za svůj výklad o válce na Ukrajině. Vznikl tím zajímavý precedens pro ředitele škol a rodiče, kteří jsou nespokojeni s výklady učitelů např. o genderové ideologii nebo klimatických změnách a opatřeních typu Green Deal. Připomínáme naše loňské stanovisko.
Dali jsme prostor každé straně, hnutí a politikům, kteří se jasně staví za obranu svobody projevu proti cenzuře. Zveřejnili jsme příspěvky Karla Havlíčka, Tomio Okamury a výzvu strany PRO a reakci tehdejší frakce ODS Tea Party. Politice z vládního tábora zatím nenašli dostatek odvahy se veřejně ozvat.
25. února uplynul rok od zablokování osmi webů sdružením CZ.NIC na „doporučení“ Vojenského zpravodajství. Dalších cca 20 webů zablokovali někteří z komerčních internetových providerů. Ve státní správě podléhalo hysterii kolem tzv. dezinformací, kterou šířili různí aktivisté z politických neziskovek a kolem firmy Sematic Visions, především Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám na Ministertstvu vnitra. Připomínáme náš článek k tomuto tématu a jejich dokument „Středoevropská identita jako součást protizápadního narativu na kvazi-mediální scéně“. Se současným záměrem prezidenta Petra Pavla přehodnotit spolupráci zemí V4 je možná aktuálnější než dřív.
V souvislosti s ohlášením nejbližších spolupracovníků nového prezidenta se opět stává aktuální rozhovor vydaný v Echo Prime z pera Daniela Kaisera s Františkem Vrabelem, novým spolupracovníkem Hradu a majitelem firmy Semantic Visions, která má pomáhat ministerstvu v boji s dezinformacemi. Přečtěte si přepis celého článku zde.
Upozornili jsme na reportáž o nástupu Adolfa Hitlera k moci. Připomněli jsme, že dekretem „Na ochranu lidu a státu” byla tehdy pozastavena všechna základní práva, jako např. právo na shromažďování, svobody projevu, listovního tajemství apod. Pamatujme, že v žádné zemi se cenzura nezaváděla jako nutné zlo, ale vždy jako všeobecné dobro, mějme to na paměti při dnešním boji proti dezinformacím.
Jan Jirák trefně komentoval plížící se nástup cenzury: „Když si sečtete chystaný zákon o dezinformacích, k tomu práci týmu KRIT na ministerstvu vnitra, který produkuje docela podivné manuály, jak čelit jakým dezinformacím, k tomu také na vnitru úřad pro hybridní hrozby, k tomu úřad vládního zmocněnce pro dezinformace, tak bychom si asi měli přiznat, že tu probíhá pokus o omezování svobody projevu, jak jsme si na ni v 90. letech zvykli. Ať odkryjí karty a hájí si to. Ale ať to nespouštějí takhle plíživě. To je skutečně demontáž demokratických principů za chodu.”
Reformy.cz přinesly článek o společnosti Gmail, která u nás cenzuruje e-maily s politickým obsahem a potenciálně zvýhodňuje jednoho kandidáta před druhým tím, že některé e-maily nedoručuje příjemcům.
Zveřejnili jsme reakci Petra Vrány, ředitele ZŠ a MŠ Troubky na dopis ministra školství z 01.02.2023 k boji s dezinformacemi.
„Dezinformací se může stát i pravdivá informace – když bude zasazena do kontextu a interpretačního rámce, odlišného od oficiálního hodnocení. Zdá se, že dnešním vladařům nestačí skutkové podstaty trestných činů, kde je k naplnění takové skutkové podstaty nutno hodnotit pravdivost nebo nepravdivost. To je jim málo. Potřebují termín „opravdu zásadně zkreslující informace“, kde se při výkladu a interpretaci dají dělat velkolepá kouzla,” glosoval právník Miroslav Tejkl.
Právník Ivo Telec vyjádřil své obavy k termínu „závažné ztrátě pohody“ jakožto systémovému riziku podle EU, s nimž operuje Digital Services Act. „Narušit ‚duševní pohodu‘, rozhodit emoce, občanů EU a EHP lze i příspěvkem skutkově pravdivým či názorově dokonce moudrým,“ říká ve svém postu na Facebooku.
„Vypnutí vládě nepohodlných webů byl nezákonný zásah na doporučení státu porušující ústavní zákaz cenzury. Navíc šlo o zásah vojenské složky do vnitřních poměrů ve státě, když vojsko je primárné určeno k obraně země proti vnějšímu nepříteli, ne k omezování svobod a práv občanů uvnitř státu,“ napsal Zdeněk Koudelka na svém blogu komentář k rozsudku Nejvyššího správního soudu.
Jan Keller, profesor sociologie a poslanec Evropského parlamentu, napsal komentář pro Časopis Argument k tomu, jak si může vláda přijetím dezinformačního zákona sama naběhnout. Pro příklad uvádí rozbor jejich vlastního programového prohlášení.
Byla spuštěna nová LGBTQ+ kampaň pod záštitou Bruselu a Úřadu vlády ČR s hashtagem #ozvise, která vybízí k nahlašování předsudečných útoků. Nesouhlasí-li někdo s tím, že existuje 150 pohlaví, může být snadno nahlášen.
Martina Kociánová se ve svém pořadu Proč? Martiny Kociánové vyjadřuje ke Krizovému informačnímu týmu Ministerstva vnitra – KRIT. 4 minuty stojí za zhlédnutí.
Doporučujeme Vám k přečtení Krátký slovníček dezinformujících slov z pera Karla Machaly, který shrnul nejčastěji se vyskytující pojmy, jimž byl v duchu Orwellova románu 1984 vtisknut opačný význam.
Dění v EU
Věra Jourová kritizovala platformu Twitter za to, že nedostatečně bojuje s dezinformacemi, neposiluje roli fact checkerů a neuvádí rozsáhleji nedemonetizuje dezinformační subjekty.
Macron si vynutil, aby Facebook historicky poprvé umožnil několika vysoce postaveným francouzským úředníkům po dobu šesti měsíců uvnitř společnosti monitorovat, jak firma potírá projevy nenávisti na svých platformách. Je zřejmé, že Facebook a další globální platformy by k cenzuře nepřistoupily, pokud by na ně v zájmu „obecného blaha“ nevyvíjeli tlak politici EU pod hrozbou sankcí.
Dění v USA a jinde ve světě
Nejzajímavější a nejdůležitější soudní spor na téma cenzury se pravděpodobně odehrává v USA a nese název Missouri versus Biden. Státní zástupce státu Missouri obviňuje federální vládu, že její nejvyšší představitelé spolupracovali se sociálními sítěmi a dalšími BigTech firmami na cenzuře nepohodlných názorů. Obvinění měli omezovat šíření informací o počítači prezidentova syna, o původu viru Covid-19, o účinnosti roušek, efektivitě uzavírání ekonomiky a integritě volebního procesu.
Článek The Epoch Times obsahuje další informace o sérií odhalení interní komunikace zaměstnanců Twitteru z doby, než Twitter převzal Elon Musk. Odkrývá cenzurní aktivity na platformě, do které se zapojovaly americké úřady a další organizace či jednotlivci. Musk poskytl interní zdroje několika vybraným novinářům a autorům, kteří své výstupy postupně publikovali v prosinci 2022 a lednu 2023.
Publicista Douglas Murray zveřejnil v magazínu Spectator zdrcující recenzi protiteroristického programu britské vlády Prevent, podle níž autoři jako George Orwell, J. R. R. Tolkien a C. S. Lewis mohou radikalizovat čtenáře, zatímco extrémistická Antifa je vykreslována jako „jednotlivci a skupiny sjednocené v opozici vůči rasismu a krajní pravici“. Upozorňujeme, že podobně tendenční ideologické výstupy bohužel produkuje i Centrum proti hybridním hrozbám a terorismu při MVČR, jehož agendu významně ovlivňují aktivisté z politických neziskovek.
Britský investigativní novinář Paul D. Thacker vydal článek pojednávající o tom, jak společnosti provozující sociální sítě uzavírají internetové diskuse, cenzurují informace a umlčují veřejnou debatu. To vše na popud britské vlády a pod záminkou boje proti „dezinformacím“, ačkoli způsob, jakým určují pravdu, zůstává nejasný, a navzdory tomu, že mnohé informace označené za dezinformace se nakonec ukázaly jako pravdivé. Od roku 2020, kdy se tento boj vede, britské tajné zpravodajské jednotky cenzurují kritiku vlády tím, že ji označují za „dezinformaci” či „konspirační teorii“.
„Dvě legendy americké žurnalistiky, nositelé prakticky všech myslitelných novinářských cen, včetně několika Pulitzerů, vydali obsáhlý článek, ve kterém konstatují, že to, co jsme poslouchali posledních 7 let od prakticky všech světových médií o Trumpově spiknutí s Ruskem, je nejen nehorázná a zcela smyšlená lež, ale v zásadě opak pravdy, protože jestli někdo s Ruskem kolaboroval, dostával od něj peníze nebo schvaloval zákony, ze kterých Rusko profitovalo, byli to Trumpovi kritici.“ Daniel Vávra glosoval článek z iDnes.cz o aféře Russiagate. Ukazuje se, že v USA nejnebezpečnější dezinformace šířili bojovníci s dezinformacemi.
Kanadský středoškolák Josh Alexander skončil zatčený potom, co ve třídě mimo jiné prohlásil, že jsou jenom dvě pohlaví. „Řekl jsem, že jsou jen dvě pohlaví a že se člověk narodí buď jako muž, nebo jako žena, a to mě dostalo do problémů. A pak jsem řekl, že gender nepřebije biologii,“ dodal. Škola mu následně zakázala až do odvolání vstup do budovy a možnost účastnit se výuky.
BBC informovalo o tom, že následkem dočasného zablokování Twitteru v Turecku, což bylo jedním z prvních kroků vlády v reakci na zemětřesení, nebyli záchranáři schopni rychleji lokalizovat přeživší. Zatímco záchranáři jej doposud využívali jako pomoc při záchranných akcích, tamní vláda uvedla, že je Twitter využíván k šíření dezinformací.
Google testuje blokování některých zpráv, které se nelíbí kanadské vládě. S největší pravděpodobností se jedná o reakci na zatím ještě neschválený Zákon o online zpravodajství, jehož návrh loni představila vláda premiéra Justina Trudeaua. Podívat se na video v anglickém jazyce můžete zde.
Odpovědět