Z měsíčního odstupu se vracíme k důležitému rozhodnutí Poslanecké sněmovny, kterému jsme snad i my napomohli a ze kterého máme radost. 29. dubna schválili poslanci v prvním čtení novelu trestního zákoníku, která zakazuje provozovatelům platforem s minimálně 100 tisíci uživateli mazat jejich příspěvky. Novelu z ledna 2019, navrženou Václavem Klausem ml. a 30 poslanci z celkem sedmi klubů, bude ve druhém čtení projednávat ústavně-právní výbor sněmovny.
Návrh zavádějící nový trestný čin a přestupek nazvaný „porušování svobody projevu“ zakazuje globálním platformám odstraňovat příspěvky, které nejsou „v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je ČR vázána, nebo s dobrými mravy, a to v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu“. V případě přestupku by hrozil firemním provozovatelům sociálních sítí až padesátimilionový postih.
Abyste získali představu, jak se k novým formám cenzury na sociálních sítích staví poslanci různých klubů, přečtěte si přepis projevů v rozpravě. Postupně vystoupili poslanci Klaus ml., Okamura, Holík, Španěl, Kobza, Martínek, Nacher, Pikal, Skopeček, Bělobrádek a Pávek. Podporu tedy vyjádřili zástupci (v abecedním pořadí) ANO, KDU-ČSL, ODS, SPD, STAN a Trikolóry.
Jediným klubem, jehož poslanci vystoupili proti návrhu – s tím, že by česká sněmovna měla počkat na rozhodnutí Evropského parlamentu – byla Česká pirátská strana. Speciálně doporučujeme vystoupení Tomáše Martínka, které obsahuje několik manipulativních vyjádření. Můžete si je srovnat s naší reakcí k námitkám vládního stanoviska. Zástupce Pirátů a těch stran, které se tématu svobody projevu aktivně věnují, jsme pozvali do panelové diskuse, kterou pořádáme 10. června v rámci semináře v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Odpovědět