Náš pravicově konzervativní předseda vlády se právě vyjádřil k tématu svobody slova a jeho myšlenkové pochody začínají překonávat slavný projev Miloše Jakeše a další soudruhy, kteří dokázali v jedné větě popřít vše, co v ní vzývali, a zcela obracet význam slov. Třeba tím, že svůj totalitní režim nazývali demokracií.
V jednom souvětí totiž dokázal vyslovit tyto dvě teze, které se vzájemně vyvracejí:
- My musíme chránit za každou cenu… svobodu slova, projevu, všechny atributy, které ke svobodné společnosti patří…
- …na druhé straně lidé mají PRÁVO na to, aby informace byly KORIGOVÁNY.
Takže Petr Fiala se domnívá, že to, aby nám někdo (on) cenzuroval informace, není zakázané naší ústavou (je), ale naopak, je to NAŠE PRÁVO! Vypustit něco takového a tvářit se u toho vážně je docela výzva.
Na čem se to právo zakládá, kde je to napsané, proč to právo máme a od kdy, jsem nezjistil. Nejspíš proto, že žádné takové právo neexistuje. Nebudu raději pátrat kdo a podle jakého klíče bude provozovat to “korigování”, což je jen eufemismus pro cenzuru. Ale budeme pokračovat v orwellovském newspeaku:
- Je zjevné, že státy západního světa čelí dezinformační kampaní cizí velmoci, která prosazuje svoje zájmy a snaží se destabilizovat naši společnost, šíří svoji vizi, jež není pravdivá.
- V takovém případě mají demokratické státy právo proti dezinformacím zakročit.
Takže tu máme další PRÁVO. Právo Petra Fialy zakročit, pokud se mu nelíbí nějaká vize, a znemožnit ostatním dobrovolně se rozhodnout, co si o té vizi myslí oni. Opět jsem nezjistil, kde se toto “právo” vzalo, na základě jakého článku Ústavy ho Petr Fiala dostal, ani to, kdo je arbitrem rozhodování o tom, které “vize” jsou nepravdivé a které pravdivé.
Podstatou vize je, že je to něco, co se ještě nestalo. Těžko tedy předem určit, zda je vize pravdivá a může se uskutečnit. A pokud se uskuteční, zda to bude dobře nebo špatně. Ono to totiž bude dobře pro někoho a špatně pro někoho jiného. A podstatou demokracie je, že lidé se mohou na základě informací svobodně rozhodnout, komu dají svůj hlas. Tedy zda vizi Petra Fialy nebo někoho jiného.
Ano, čelíme ruským dezinformacím, ale žádný proruský převrat tu nehrozí a Fialova vláda podobnými kroky ruské propagandě jen nahrává na smeč (podívejte se, oni vám cenzurují informace a o nás říkají, že nejsme demokracie!). Za studené války nebyly rušičky cizích rozhlasů na Západě, ale u nás. Skutečná demokracie se svých občanů totiž nebojí a na právech je neomezuje.
A samozřejmě, že je velmi lákavé mít možnost umlčet někoho, kdo je nám odpudivý, nepřátelský a dokonce i nebezpečný. Problém je, že jakmile to umožníte u jednoho, začne se to aplikovat na vše a do skupiny odpudivých a nebezpečných se začne zahrnovat kdokoliv nepohodlný ohrožující momentálně vládnoucí garnituru. Což zcela paralyzuje svobodnou výměnu názorů a demokratickou volbu.
Jediné zakročení, na které má Petr Fiala (to není žádný nadčlověk se speciálními právy ani patentem na rozum, ale občan se stejnými právy jako kdokoliv jiný) právo, je předložit svojí vizi, přesvědčit ostatní o tom, že je lepší, a nechat je demokraticky rozhodnout, čemu dají přednost. To je podstata našeho státního zřízení.
Pokud se někdo snaží z pozice moci tento systém nahradit tím, že bude rozhodovat o tom, kdo může a nemůže mluvit, je to autoritářský despota. Přestávám už chápat, kde je rozdíl mezi tím, co se snaží docílit Fiala, a tím, za co kritizuje třeba Orbána. Pokrytectví je další známkou autoritářských režimů.
Obávám se, že tu máme politika, který se tváří jako konzervativec a z úst mu vycházejí totalitní nápady hodné Klementa Gottwalda.
Někteří jedinci slabší duchem možná označí tento příspěvek za proruský. Ne, ten příspěvek je prodemokratický. Nelze bojovat proti totalitě totalitními prostředky. Nelze bojovat s putinovskou propagandou putinovskou cenzurou.
Odpovědět