Naše zářijová petice proti omezování svobody projevu na sociálních sítích obsahuje tři požadavky vůči parlamentním stranám a vládě. Od začátku jsme byli otevření všem návrhům od levice i pravice, od konzervativců i liberálů, kteří to myslí s obranou svobody slova vážně. Chceme skutečně spolupracovat s každým zákonodárcem a vládním úředníkem, který naši iniciativu podporuje a něco konkrétního pro obranu svobody projevu v ČR dělá.
Po půl roce nám už samozřejmě nestačí ochota problém diskutovat a formálně petici podpořit. Čas nemilosrdně běží a situace se po amerických volbách nezlepšuje. Naopak, cenzurní šrouby se stále více utahují a nepohodlné názory umlčují. Proto nás zajímá, co jednotlivé strany konkrétně navrhují, kteří jejich zákonodárci a zástupci vedení petici podepsali a ve kterých mediálních výstupech na problém veřejně upozorňují. Sledujeme i ty, kteří zneužívají tzv. “boje s fake news” k tomu, aby svobodu projevu na globálních platformách ještě více omezili, a ty, kteří chtějí rozhodování o našich svobodách přenechat nadnárodním organizacím.
Kdo svobodu projevu hájí a kdo problém ignoruje
Se zástupci parlamentních stran jednáme (naživo i přes videokonference) od podzimu. Od začátku naši iniciativu jasně podpořili (v abecedním pořadí) ANO (hlavně díky Patriku Nacherovi), ODS (hlavně díky Alexandru Vondrovi) a Trikolóra (hlavně díky Natálie Vachatové). S jejich zástupci jsme vedli a vedeme opakovaná jednání. Na druhé straně téma zatím úplně ignorují KSČM, STAN a Top09. V minulých týdnech jsme vedli online rozhovory se zástupci dalších parlamentních stran.
Z nich vidíme nejvstřícnější postoj u Svobodných, kde petici podepsali např. senátor Chalupský a předseda strany Vondráček. Za SPD petici podepsali a nasdíleli europoslanci Ivan David a Hynek Blaško a podporu nám vyjádřilo i několik regionálních zástupců. Vedení strany však dosud na naše tři otázky neodpovědělo. Za ČSSD petici brzy podpořil předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka a petici podepsal tehdejší starosta Znojma Jan Grois. Po půl roce jsme také obdrželi reakci KDU-ČSL, jež místo legislativního opatření preferuje “vzájemný dialog a porozumění, které může vyústit k vzniku společného memoranda”.
Piráti evidentně problému rozumějí, avšak do jeho řešení na národní úrovni se jim nechce. Na jedné straně nám vyjadřují podporu řadoví členové, vidíme fundované reakce europoslance Marcela Kolaji na chystanou unijní legislativu Digital Services Act nebo Patrika Zandla a těší nás racionální debata s poslancem Ondřejem Profantem. Na straně druhé je tu ne příliš vstřícné oficiální stanovisko strany a neuvěřitelný tvít europoslance Mikuláše Peksy, z nichž vyplývá, že by o naší svobodě projevu měl rozhodovat Evropský parlament.
Dál už jen o konkrétních činech
Podrobný přehled reakcí jednotlivých stran aktualizujeme zde. Dále chceme vést diskuse už nad naprosto konkrétními aktivitami s těmi, kteří pro obranu svobody projevu něco prakticky dělají. Po půl roce nelze totiž přístup většiny parlamentních stran hodnotit jinak než jako zklamání. Až na výjimky nelze v podstatě mluvit o podpoře celých stran (nebo jejich vedení), ale o podpoře jednotlivých zákonodárců, kteří si uvědomují rozsah problému a velikost hrozby pro nadcházející volby.
Nám nezbývá, než přistupovat ke stranám diferencovaně a spolupracovat s těmi jejich představiteli, kterým na svobodě projevu záleží. Stále trvá náš záměr učinit z obrany svobody projevu jedno z hlavních volebních témat, aby se voliči mohli rozhodnout i podle postoje k této základní občanské svobodě.
Máme totiž nejvyšší čas na přijetí legislativního opatření (jeden návrh již leží ve sněmovně, ale mnozí poslanci se nemají ani k jeho projednání, přičemž podobný návrh ohlásila před Vánoci polská vláda), které by zabránilo zneužívání prakticky monopolní pozice globálními platformami na poli veřejné diskuse. K tomu je třeba, aby také stát určil, kdo bude na jeho straně komunikačním partnerem pro globální platformy, jako je např. v Maďarsku Komise pro digitální svobody. I o tom chceme debatovat na semináři, který plánujeme uspořádat v Poslanecké sněmovně hned, jak to pandemické restrikce dovolí.
Odpovědět