6.12.2022 jsme se zúčastnili veřejného slyšení k naší petici proti omezování svobody projevu na sociálních sítích, které se konalo v Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jako součást jednání petičního výboru. Děkujeme zpravodajce petice, Nině Novákové (KDU-ČSL), místopředsedkyni petičního výboru, Tomio Okamurovi (SPD), předsedovi petičního výboru, náměstkovi Ministerstva průmyslu a obchodu, Edvardu Kožušníkovi (ODS) a všem poslancům, senátorům a europoslancům, kteří projednávání naší petice podpořili a veřejného slyšení se zúčastnili.
Akce se zúčastnilo kolem stovky hostů. Zde si můžete prohlédnout fotografie, videozáznam celé akce níže.
Náš návrh usnesení
Za SOSP jsme navrhli následující usnesení:
Petiční výbor doporučuje vládě, aby
1. zajistila v rámci veřejné správy kapacity, které by se zabývaly případy občanů i právnických osob, jimž digitální platformy zasáhly (např. mazáním příspěvků nebo blokováním profilů) do uživatelského obsahu chráněného svobodou projevu,
2. do svého Legislativního plánu zařadila navržení zákonné úpravy, která v souvislosti s přijetím Aktu o digitálních službách na úrovni EU vytvoří rámec pro ochranu svobody projevu s efektivním vymáháním povinností platforem ze strany českého úřadu, např. národního koordinátora digitálních služeb,
3. nevytvářela legislativu pro boj s nedostatečně definovanými hrozbami (např. vágními pojmy jako „dezinformace“ nebo „nenávist“), která s sebou nese riziko zneužití a ohrožení svobody projevu. Chtěla-li by vláda i přesto takovou legislativu vytvářet, požadujeme použití testu naléhavosti, tzn. testu konkrétní, bezprostřední a vážné újmy.
Přijatý návrh usnesení
V této podobě návrh nebyl přijat a o jediný hlas nebyla přijata (hlasování 6:6) ani varianta bez třetího bodu. Nicméně přijaté usnesení dalo petici a našemu sběru cenzurních případů příležitost k dalšímu projednávání na mediálním (dříve volebním) výboru, resp. podvýboru pro svobodu slova. Ten již mezitím záležitost projednal s tím, že petici přiděluje podvýboru, aby mohla být uspořádána diskuse s naší účastí, kde se budou projednávat mj. vybrané cenzurní zásahy, které nám posíláte. A to je rozhodující. Petiční aktivita tak není ještě uzavřena a v Poslanecké sněmovně se budeme nadále snažit přitáhnout k online cenzuře pozornost vlády.
Poučení a výhled dál
Za nejdůležitější považujeme, že si ze záznamu může každý udělat obrázek, s jakými argumenty jsme přišli na veřejné slyšení my za SOSP a jaké si připravili zástupci vlády a ministerstva. Speciálně doporučujeme reakci vládního poradce pro boj s dezinformacemi, který mluví o něčem úplně jiném, než všichni ostatní v sále. Zatímco celá petice a debata na veřejném slyšení se týkala neoprávněných zásahů platforem do uživatelského obsahu, který neporušuje zákon, pan poradce vyjádřil politování nad tím, že platformy nemají dost personálu, aby příspěvky uživatelů více mazaly a blokovaly. I to dokresluje postoj české vlády ke svobodě slova. Podobně pak argumentace, která spoléhá pouze na unijní řešení bez ohledu na národní zájmy, jako bychom již státní suverenitu ztratili.
Petice bude tedy v nadcházejícím roce dále projednávána v Poslanecké sněmovně a naším cílem bude usnesení, které vyzve vládu k vytvoření národní legislativy pro ochranu svobody slova. Zatím děkujeme všem za podporu, vaše příspěvky nám umožní bránit svobodu projevu českých občanů i v příštím roce.
Odpovědět