Děkujeme europoslancům Janu Zahradilovi (ODS) a Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL), kteří v debatách na Českém rozhlase a CNN Prima News s pirátským europoslancem Marcelem Kolajou hájili svobodu projevu proti snaze Evropské komise rozšířit seznam minorit, na něž má být aplikován trestný čin z nenávisti, a vzít ČR pravomoc o seznamu rozhodovat.
Celá debata je ale z velké části zbytečná. Bezprostřední vyhrůžky násilím jsou u nás trestné už dávno. Na to nepotřebujeme snahu EU o speciální legislativu na trestání projevů nenávisti, která je velmi vágně definovaná a vede spíš k omezování svobody slova a k zákazu jakékoli kritiky např. genderové ideologie, islamismu, vybraných minorit nebo změn pohlaví u dětí. Výňatek z odůvodnění rozsudku Nejvyššího soudu z 21. 12. 2021 dokonce říká: “Podněcování k nenávisti může být činěno přímo a otevřeně i skrytě a zahaleně (např. formou narážek, dvojsmyslů, symbolických odkazů, řečnických otázek).”
Je pikantní, že významný představitel Pirátů, kteří dříve bývali zastánci občanských svobod, tolik horuje pro cenzuru a pro to, aby vyhrůžky násilím vůči minoritám byly přitěžující okolností. Vyhrožovat násilím by přece mělo být naprosto nepřijatelné vůči komukoli bez ohledu na to, zda je křesťan, gay, žena, důchodce nebo diabetik. Na druhé straně zakazovat kritiku osob, které shodou okolností patří k nějaké menšině, nemá v právním řádu demokratické země co dělat.
Minulý týden prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že pověří policejního prezidenta, aby jeho prioritou byl boj s “nenávistí”. Vzhledem ke gumovému vymezení tohoto pojmu z takové výzvy k “boji” s použitím veřejné moci mrazí. Nenávistí může být totiž označeno cokoli, čím se někdo (speciálně příslušník menšiny) cítí dotčen. Připomeňme americké zkušenosti Nadine Strossenové, profesorky práva, bývalé prezidentky Amerického svazu pro občanské svobody (UCLA) a autorky knihy Nenávist, v rozhovoru s Adamem Růžičkou při nedávné návštěvě Prahy a Brna.
O rozšíření seznamu závažných trestných činů z nenávisti, jak navrhuje Evropská komise, jedná česká vláda. Zatímco ministr spravedlnosti Blažek (ODS) je zdrženlivý, ministr pro evropské záležitosti Bek (STAN) usiluje o to, aby se ČR vzdala v této věci své pravomoci a postoupila kompetenci Bruselu. Situaci sledujeme a budeme vás informovat.
Odpovědět