Když jsme na podzim přišli s peticí Stop cenzuře proti omezování svobody projevu na sociálních sítích, záměrně jsme se v požadavcích vyhýbali návrhu konkrétního legislativního řešení. Na ně se názory různí a my zatím nechtěli žádné z nich upřednostňovat. Chtěli jsme poctivou diskusi nad všemi náměty bez toho, aby byl někdo z debaty vylučován. Byli a stále jsme otevření všem návrhům z levice i pravice, od konzervativců i liberálů, kteří to myslí s obranou svobody slova vážně.
Nejsme profesionální lobbisté. Nabízíme spíše odbornou pomoc, např. se sběrem konkrétních případů cenzury od poškozených českých uživatelů globálních platforem nebo s monitoringem přístupů vlád různých zemí. Americká vláda také nejdříve sbírala stížnosti občanů a na jejich základě pak právní výbor Senátu „griloval“ odpovědné manažery globálních korporací. Je třeba přiznat, že jsme očekávali aktivnější přístup od vládních i opozičních zákonodárců (nadále jednáme se všemi kluby ve Sněmovně) a také od médií, která zatím ve většině hrozbu cenzury povýšeně ignorují. Čest výjimkám.
Po půl roce nám už nemůže stačit ochota téma veřejně diskutovat a proticenzurní snahy formálně podpořit. Máme nejvyšší čas na přijetí komplexního zákona (jeden již leží ve sněmovně, ale celá řada poslanců se nemá ani k jeho projednání) nebo alespoň dílčích legislativních opatření, která by zabránila ovlivňování kampaně před podzimními volbami a zneužívání prakticky monopolní pozice globálními platformami na poli veřejné diskuse. Proto předkládáme návrh na tři povinnosti pro globální platformy, na jejichž zapracování do legislativy by mohlo být snadnější se shodnout napříč politickým spektrem.
1. ustanovit pobočku nebo alespoň odpovědnou osobu na území ČR, která by byla partnerem pro komunikaci s orgány státní správy a koho by mohly české subjekty v případě sporu žalovat,
2. nabídnout transparentní proces reklamace (odvolání) pro každého uživatele, kterému jsou neoprávněně omezeny služby tak, aby se mohl dovolat svých práv a orgán státní správy mohl v rozumné lhůtě sjednat nápravu.
3. deklarovat, zda jsou médiem (podléhajícími regulacím a s plnou odpovědností za publikovaný obsah) nebo neutrální platformou (jak tomu původně bylo) typu poštovní nebo telekomunikační služby.
K tomu je třeba, aby vzniknul orgán, který bude na straně státu komunikačním partnerem pro globální platformy, jako je např. Komise pro digitální svobody Ministerstva spravedlnosti v Maďarsku. I o tom chceme debatovat na semináři, který plánujeme uspořádat v Poslanecké sněmovně, až to koronavirové restrikce dovolí.
Odpovědět