Larry Flynt, bývalý vydavatel erotického časopisu Hustler, zemřel ve věku 78 let.
Za svého života si užil dost slávy i starostí. Jeden z jeho soudních procesů týkajících se vydávání obscenit tiskem doputoval až k americkému Nejvyššímu soudu. V roce 1978 jej postřelil neonacista Joseph Paul Franklin, kterého rozlítila fotografie rasově smíšeného páru v Hustleru; od té doby byl Flynt upoutaný na kolečkové křeslo, které si, v souladu se svým obvyklým stylem, nechal pozlatit.
Dění kolem Larryho Flynta má i českou odbočku. Nejslavnější český režisér Miloš Forman totiž zpracoval zákruty Flyntova života ve filmu “Lid vs. Larry Flynt“, který určitě stojí za vidění.
Z hlediska svobody projevu je Larry Flynt a jeho život zajímavým případem, i když nikoliv černobílým. Nebyl to žádný morální gigant, nevinný mučedník upírající oči k nebesům. Šlo o tvrdého byznysmena a člověka, který se vyžíval v jednání “na hraně”, občas i za ní (základem jeho slávy byly nahé fotky Jacqueline Onassisové, ke kterým nedala svolení a Flynt je koupil od paparazziho, ale jako vždy ten příběh byl složitější). Jenomže přesně takoví lidé jako první posouvají “Overtonovo okno” dovoleného rozsahu myšlenek, případně se naopak to “Overtonovo okno” posouvá přes ně – směrem k nám, ostatním.
“You know, a free press is not freedom for the thought you love, but rather for the thought you hate the most. People need to tolerate the Larry Flynts of the world so they can be free.”
“Víte, svoboda tisku není svobodou pro myšlenky, které se vám líbí, ale pro myšlenky, které vysloveně nenávidíte. Lidé musejí strpět Larry Flynty tohoto světa, aby mohli být svobodní.”
Larry Flynt
V tomto smyslu se svět roku 2020 nápadně podobá světu roku 1980, jen detaily jsou jiné.
Odpovědět