S upadajícím stavem svobody slova v České republice jsme nuceni postupně rozšiřovat záběr naší činnosti. V posledních měsících to znamenalo mj. otevření veřejné diskuse o dopadu Akčního plánu pro čelení dezinformacím na svobodu slova, realizaci reprezentativního průzkumu o svobodě projevu, jehož výsledky se nám i přes nezájem mainstreamových médii podařilo rozšířit mezi širokou veřejnost, a v neposlední řadě aktivní účast na veřejných slyšeních v Poslanecké sněmovně k naší petici proti omezování svobody projevu na sociálních sítích. Reakcí byla ostrá dehonestační kampaň proti nám, jejímž vrcholem bylo zveřejnění tweetu na oficiálním twitterovém účtu Centra proti hybridním hrozbám při Ministerstvu vnitra ČR (MV ČR), které sdílelo manipulativní pamflet o SOSP z dílny nechvalně známých Manipulátorů (blog Jana Cempera opakovaně usvědčený ze lží).
V souvislosti s tím se na nás obrátil novinář Deníku N s žádostí o naši reakci na vyjádření tiskové mluvčí MV, podle níž „lze dle Centra proti hybridním hrozbám (CHH) u činnosti SOSP vysledovat problematické momenty, konkrétněji mluví (tisková mluvčí) o ‘šíření manipulativních sdělení, ochoty spolupracovat s kvazi-médii, konspiračního uvažování, obhajoby dezinformačních médií či přímo šíření dezinformací, sdílení a dávání prostoru kvazi-mediálním webům,’“ k čemuž se vyjádřila Gabriela Sedláčková na veřejném slyšení mediálního výboru Poslanecké sněmovny.
Mluvčí uvedla, že ačkoli se SOSP nijak nezabývají, sdílela o nás informace z blogu Manipulátorů, protože „jednou z činností Centra je standardní monitorování veřejného informačního prostoru a dalších otevřených zdrojů”. Dále sdělila, že „CHH může uvést, že agenda SOSP je možná kontroverzní, sama o sobě však problematická není a řadu argumentů lze považovat za legitimní součást veřejné diskuse, byť s konkrétními argumenty je možné polemizovat.“
Naše žádosti o vysvětlení a doložení výroků zůstávají bez odezvy
Nařčení mluvčí Ministerstva vnitra vnímáme jako příliš vážná na to, aby zůstala bez naší reakce, jelikož o nás některá média již začala referovat jako o těch, na které „upozorňuje Centrum proti hybridním hrozbám“. Nejsme si vědomi žádného případu, kterého jsme se měli podle mluvčí dopustit, a nejsou nám jasné ani použité hodnotící pojmy. Ty jsou natolik vágní, že si pod nimi může každý představit téměř cokoli. Proto jsme se obrátili na pět pracovníků Ministerstva vnitra, včetně ředitele CHH, s žádostí o vysvětlení a uvedení příkladů, v nichž jsme se měli takového jednání dopustit. Poprvé se tak stalo v e-mailu projektové manažerky Gabriely Sedláčkové 20. dubna, a protože zůstal dva týdny bez odpovědi, 5. května jim poslal zdvořilou žádost i ředitel SOSP Vlastimil Veselý, viz obrázek níže.
Naše dotazy – jaká konkrétní kvazi-média a dezinformační média má paní mluvčí na mysli, proč je CHH identifikuje jako kvazi a čeho konkrétně se tato média dopustila – tak zůstaly bez jakékoli reakce. MV nedoložilo jediný konkrétní příklad, kde se dopouštíme údajného „šíření manipulativních sdělení“, nebo dokonce „dezinformací“. Proti tomu se musíme rozhodně ohradit a zástupce MV ČR si to na veřejném slyšení ve sněmovně již od nás vyslechl ústy Natálie Vachatové.
Praktiky MV ČR, jak je popisuje příručka KRIT – včas najít, onálepkovat a zostudit, jsme si tak vyzkoušeli na vlastní kůži. Vzhledem k tomu, že se CHH zaměřuje na hrozby ČR spadající do oblasti vnitřní bezpečnosti a podle příručky týmu pro krizovou komunikaci (KRIT) vstupuje do děje, až když je míra hrozby pro ČR na úrovni střední či silné, sdílení demagogického textu Manipulátorů na oficiálním účtu CHH, jakož i vyjádření mluvčí Ministerstva vnitra, naši společnost poškozuje a zavdává důvod se domnívat, že CHH se stává spíše nástrojem politického boje a ve svém aktivismu překračuje své pravomoci.
Zástupce CHH zveme do diskusního panelu na naši konferenci
Abychom dali CHH možnost vysvětlit používané pojmy a důvody pro kritiku obhájců svobody slova, pozvali jsme jejich zástupce do diskusního panelu Svoboda slova v době boje s dezinformacemi na naši konferenci Svoboda slova v prostředí digitálních platforem, kterou pořádáme 8. června v Praze. Účastníkům by se tak naskytla příležitost zeptat se zástupce CHH na cíle a motivaci, s nimiž pejorativně nálepkují osoby a organizace za názory (nejen) na svobodu slova. Stále více lidí si totiž přestává být jisto, zda pro ně nejsou hybridní hrozbou spíše nepohodlné názory.
Odpovědět